Spacer historyczny za nami

4-05-2021 12:41

Spacer historyczny Szlakiem zabytków i miejsc pamięci narodowej w Końskich za nami.

Końskie, 3 maja 2021 r.

Od 30 lat Oddział PTTK w Końskich aktywnie celebruje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wspólnie z Urzędem Miasta i Gminy zorganizował 29 edycji biegów ulicznych, które w niektórych latach gromadziły na starcie blisko 1000 uczestników.

 

Coroczne biegi odbywały się alejkami Parku im. Małachowskich w Końskich. Tak było od 1991 roku. Jednak pandemia koronawirusa uniemożliwiła przeprowadzenie zawodów sportowych w roku ubiegłym. Podobnie było również w tym roku. Postanowiono więc uczcić rocznicę ustanowienia konstytucji w innej formie, spaceru historycznego wytyczonym trzy lata temu przez PTTK „Szlakiem zabytków i miejsc pamięci narodowej”. Jego trasa liczy niewiele ponad 10 kilometrów i przebiega obok najciekawszych miejsc i obiektów historycznych w mieście. Warto dodać, że nie pobierano wpisowego, a udział w spacerze był bezpłatny.

Organizatorami imprezy objętej patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztofa Obratańskiego byli: Muzeum Regionalne PTTK oraz Komisja Opieki nad Zabytkami, które działają przy Oddziale PTTK w Końskich. Z zaproszenia do udziału w spacerze skorzystało równo 100 osób, choć organizatorzy byli przygotowani na znacznie większą liczbę uczestników. Byli to głównie mieszkańcy Końskich i okolic. Ale nie tylko. Szlakiem wędrowali także przedstawiciele innych odległych miejscowości, jak Warszawa i Wrocław, a nawet trzyosobowa rodzina z Równego na Ukrainie. Pomimo niesprzyjającej pogody (wiatr i dokuczliwy chłód) wszyscy doskonale się bawili.

 

Wyjście na trasę odbywało się w czterech turach z zachowaniem wszelkich przepisów związanych z COVID-19, pomiędzy godziną dziewiątą a trzynastą. Piechurzy poruszali się zgodnie z turystycznym oznakowaniem czerwonego szlaku. Byli dodatkowo zaopatrzeni przez organizatorów w karty startowe i ulotkami z mapką na której zaznaczono przebieg szlaku.

 

Na mecie spaceru wszyscy jego uczestnicy otrzymali piękne okolicznościowe medale oraz pocztówki z wizerunkiem Stanisława Małachowskiego, dyplomy pamiątkowe, znaczki rajdowe i nalepki.

 

W ramach imprezy odbył się też konkurs wiedzy historycznej, polegający na rozwiązaniu testu z 22 pytaniami związanymi ze znajdującymi się na szlaku zabytkami i miejscami pamięci narodowej, a także postaciami i wydarzeniami związanymi z Konstytucją 3 Maja. W konkursie udział wzięło 78 osób, z których aż 58 bezbłędnie rozwiązało test. W drodze losowania przyznano i wręczono 25 nagród rzeczowych ufundowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Końskich oraz PTTK, wśród których znalazł się sprzęt sportowo-turystyczny, jak: śpiwory, plecaki, materace, kijki nornic walking, torby turystyczne, a także piłki, zegarki, blender, grzejnik elektryczny i pakiety promocyjne gminy.

 

Imprezę przygotowali i przeprowadzili: Ada Dębowska oraz Wojciech Pasek, których wspierali na punktach kontrolnych: Marzenna i Stanisław Cisakowie, Teresa Wołodkiewicz, Marek Baran, Ryszard Cichoński, Wiesław Jakubowski, Bogdan Kijewski i Krzysztof Mijas.

 

Wydarzeniu towarzyszyła też sprzedaż cegiełek z których dochód stanowi zaczyn do wykonania na ścianie zabytkowego pałacu w Końskich tablicy upamiętniającej postać Marszałka Sejmu Wielkiego - Stanisława Nałęcz Małachowskiego. Rozprowadzono 76 cegiełek za kwotę 760 zł. Cegiełki można nadal nabyć podczas imprez turystycznych lub w tymczasowej siedzibie PTTK przy ul. Partyzantów 9. Tam na zainteresowanych czekają też bezpłatne pocztówki i ulotki dotyczące szlaku miejskiego w Końskich.

 

Poniżej przedstawiamy listę laureatów oraz poprawnie rozwiązany test.

 

Test z poprawnymi odpowiedziami - pobierz

 

Lista nagrodzonych osób - pobierz