Turysta Ziemi Koneckiej

Odznaka została ustanowiona przez Zarząd naszego Oddziału w styczniu 1996 r. Ma kształt prostokąta o wymiarach 35 x 25 mm. Swoją grafiką nawiązuje do historii miasta i tradycji turystycznych na Ziemi Koneckiej. Widnieje na niej herb Końskich i logo PTTK na tle najbardziej charakterystycznego, zabytkowego obiektu miasta - Oranżerii Egipskiej, wybudowanej w stylu staroegipskim w 1825 r. według projektu włoskiego architekta Franciszka Marii Lanciego.

 

Turysta Ziemi Koneckiej posiada trzy stopnie: brązowy, srebrny oraz złoty. Aby zdobyć pierwszy z nich należy odwiedzić 10 miejscowości i wziąć udział w 2 imprezach turystycznych organizowanych przez nasz Oddział PTTK. Zdobywanie odznaki ułatwia specjalna książeczka, która zawiera regulamin oraz wykaz miejsc przeznaczonych do zwiedzania wraz z krótkim opisem krajoznawczym.

 

Za wybitne zasługi dla rozwoju turystyki i krajoznawstwa na Ziemi Koneckiej Zarząd Oddziału PTTK w Końskich nadaje Odznakę w stopniu Złotym Honorowym.

 

Wszelkie formalności związane z odznaką prowadzi Nasz oddział. W biurze można zweryfikować książeczkę i zakupić odznakę. Uroczyste wręczenie odznak ma także miejsce podczas imprez turystycznych organizowanych przez nasz Oddział.