III Przechadzka Świętokrzyska

Kategoria
Rajd Pieszy
Termin
8 październik 2022 08:00 - 17:30
Miejsce
Okolice Ostrowca Świętokrzyskiego
Telefon
+48 514 030 401
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jesień zbliża się dużymi krokami, więc pora wyruszyć na świętokrzyskie szlaki. Klub Turystyki Aktywnej PTTK PASAT w Końskich proponuje wycieczkę autokarowo-pieszą w okolice Ostrowca Świętokrzyskiego. Wyjazd w sobotę 8 października o godz. 8.00 z przystanku przy ul. Granata w Końskich.

 

W planach odwiedzenie wyremontowanego Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, w którym w tej chwili prezentowana jest wystawa prac malarskich Leona Wyczółkowskiego. Następnie przespacerujemy się trasą pieszego szlaku turystycznego w kolorze niebieskim z Kunowa, przez Nietulisko i Wióry do Kałkowa oraz czerwonym szlakiem turystycznym do rez. Skały w Krynkach. Wędrować będziemy doliną rzeki Świśliny, która jest prawobrzeżnym dopływem rzeki Kamiennej, a odcinek jej doliny od Zbiornika Wióry do północnego krańca miejscowości Doły Biskupie, leży między Starachowicami i Ostrowcem Świętokrzyskim. Będzie to okazja to zapoznania się z walorami ścieżki geoturystycznej "Dolina Świśliny", którą otwarto uroczyście 26 kwietnia tego roku.

Teren ten jest bardzo ciekawy pod względem geologicznym - można na nim zobaczyć skalny zapis blisko 400 milionów lat. W obrębie młodszych skał triasowych występują starsze utwory dewonu, a w brzegach doliny występuje pokrywa lessowa. W niektórych miejscach w skałach zachowały się skamieniałości, którymi są zarówno muszle mięczaków morskich, jak również tropy płazów i gadów. Kolekcja tropów należy do największych w Europie. 

 

Wyjeżdżamy 8 października (sobota) ok. 8:00 z przystanku na ul. ks. Granata.
Koszt udziału 60 zł - członkowie PTTK, emeryci, renciści. Pozostali - 65 zł.

Dystans wycieczki pieszej: ok. 15 km (możliwa modyfikacja trasy)

Wycieczkę poprowadzi: Magdalena Weber

 

Zgłoszenia - prosimy o kontakt telefoniczny

Informacje - tel. 514 030 401, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Wpłaty do 5 października (środa) można uiścić na konto Oddziału PTTK nr 28 1240 5006 1111 0000 5555 8686 (imię i nazwisko z dopiskiem Przechadzka).

 

Aha, w ramach wycieczki potwierdzenia do odznak:
- Miłośnik Puszczy Świętokrzyskiej
- Odznaka Turystyki Pieszej
- Odznaka Klubu Turystyki Aktywnej PTTK PASAT w Końskich.