Korona Gór Świętokrzyskich należy do nas

12-12-2017 10:18

Nadszedł upragniony i długo wyczekiwany moment, 22 zdobywców odebrało odznaki!

Aż trudno uwierzyć, że projekt zdobywania Korony Gór Świętokrzyskich narodził się prawie 3 lata temu, kiedy to świętując 30-lecie Klubu Turystyki Aktywnej PASAT w Końskich wdrapaliśmy się na Łysicę. W owym czasie Krzysztof Wiatr - przewodnik świętokrzyski, dziś wiceprezes naszego oddziału, zdobył Koronę Gór Polski. Będącym wówczas z nami na wycieczce uczestnikom zaproponowaliśmy sposób poznawania regionu świętokrzyskiego, poprzez piesze wędrówki połączone ze zdobywaniem najwyższych szczytów kolejnych pasm Gór Świętokrzyskich. Pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem, więc nie pozostało nam nic innego, jak zakupić książeczki dla wszystkich chętnych i wbić pierwszą pieczątkę w rubryce z napisem Łysica.

 

Po skończeniu cyklu wycieczek "30 na 30" zaplanowaliśmy wyprawy na kolejne... 2 lata. Zdobywanie Korony Gór Świętokrzyskich łączyliśmy ze zwiedzaniem atrakcji krajoznawczych, ogniskami turystycznymi, opowieściami o historii regionu. Wędrowaliśmy bez względu na warunki atmosferyczne: w deszczu przemierzaliśmy pasmo Oblęgorskie, w upale zdobywaliśmy Osieczyńską Górę, w pięknej jesiennej aurze wdrapaliśmy się na Radostową i odwiedziliśmy Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach. Za każdym razem, przed właściwą wycieczką, zarząd klubu wybierał się na rekonesans, by sprawdzić stan oznakowania szlaków turystycznych, a także dostarczyć uczestnikom wycieczki krótkich fotograficznych zapowiedzi, na temat tego, co czeka ich na trasie. Do historii przeszła więc zimowa wyprawa Magdy, Lucyny i Zbyszka na Miedziankę, Grzywy Korzeczkowskie i Grząby Bolmińskie, kiedy to brnęli przez świeżutką 50-centymetrową warstwę śniegu. Dwa dniu później po śniegu nie było śladu, a my wędrowaliśmy wspólnie w wiosennej atmosferze. Ostatnia z wypraw na Fajną Rybę była swoistym podsumowaniem wspólnych wędrówek, podczas których zaprzyjaźniliśmy się mocno. Swoiste poczucie niedosytu, że to już koniec, że taka krótka wędrówka, nie pozwoliły nam zbyt wcześnie wrócić do domów, skorzystaliśmy z zaproszenia Kasi na integracyjne ognisko.

 

Odznaki musieliśmy odebrać uroczyście, zatem w sobotę w dniu 9 grudnia 2017 r. spotkaliśmy się w Klubie "Kaesemek". Dopisali wszyscy zdobywcy wraz z członkami rodzin, przyjaciółmi, a także ci którzy wędrowali z nami, ale z różnych przyczyn zabrakło im kilku szczytów do kolekcji. Spotkanie otworzyła Lucyna Jakubowska - prezes Klubu, która po krótkim wprowadzeniu i podsumowaniu zaprosiła nas do obejrzenia przygotowanego przez siebie wspominkowego filmu. Uśmiechom, aplauzom nie było końca, niektórym nawet zakręciła się łezka w oku! Kolejni zdobywcy z rumieńcami na twarzy, odbierali z rąk Beaty Milewicz - wiceprezes kieleckiego oddziału PTTK odznaki.

 

Odznaki odebrali: Ireneusz Biskupski, Ewa Dybaś, Agnieszka Dybaś, Agnieszka Dzwonnik-Zatora, Zbigniew Gontek, Rafał Gula, Lucyna Jakubowska, Katarzyna Janiszewska, Dawid Kowalski, Jan Kowalski, Katarzyna Laskowska, Halina Maceja, Tomasz Maciejczyk, Grażyna Pluta, Krzysztof Purtak, Katarzyna Sorn, Katarzyna Stępień, Marianna Stępień, Lidia Sztandera, Magdalena Weber, Krzysztof Wiatr, Teresa Wołodkiewicz. 

 

Jak święto to musiał być i tort i symboliczna lampka szampana. Autorką wypieku była Kasia Laskowska. Przywiozła ze sobą prawdziwe i smakowite dzieło sztuki - tort, na którym nie zabrakło gór, korony i kilku turystycznych akcentów. 

 

Przy niemalże świątecznie zastawionym stole przystąpiliśmy do dyskusji i snucia planów na przyszłość. Na pewno przedrepczemy w całości Główny Szlak Świętokrzyski, będziemy eksplorować powiat konecki zbierając kolekcje pieczątek do odznaki Turysta Ziemi Koneckiej. Gdzieś na dalekim planie majaczy Jura Krakowsko-Częstochowska, na Koronę Gór Polski pewnie też przyjdzie czas...

 

Wszystkim zdobywcom odznaki serdecznie gratulujemy, dziękujemy za wytrwałość i wyrozumiałość :)
Wszystkim uczestnikom wypraw po Koronę Gór Świętokrzyskich, nawet tym, którzy byli z nami tylko raz, serdecznie dziękujemy za obecność i zachęcamy do dalszych wędrówek!
Przybywajcie z przyjaciółmi, rodzinami, razem zawsze weselej!

 

Tak było na tych naszych wspólnych wyprawach, proszę zerknąć na film.

 

 

A! I jeszcze galeria zdjęć z wręczenia odznak: